Runy
Słowo runa oznacza tajemnicę. Według mitologii nordyckiej runy sa darem boskim. Są symbolami, określającymi pewne stany duchowe i przemawiającymi do nas w sposób obrazowy. Mają więc znaczenie kontemplacyjne i medytacyjne. Ale są również potężnymi nosicielami energii, mogącymi wzmocnić nasze siły witalne, oddziaływującymi jednocześnie na nasz poziom uczuciowy. Można je też traktować równie dobrze jako znaki magiczne i używać w celach ochronnych. Są w końcu znakami pisarskimi, tworzącymi alfabet runiczny, którym można się posługiwać.
Najstarszym alfabetem runicznym i najczęściej stosowanym jest futhark starszy, przedstawiony poniżej.
Jego nazwa powstała z pierwszych liter sześciu pierwszych run, z uwzglednieniem długości głosek. Futhark starszy ma 24 runy, z których kolejność dwóch ostatnich traktowana jest w literaturze zamiennie.
Runy są naszym wewnetrznym doradcą. Mają znaczenie wróżebne, a otrzymana odpowiedź zawiera przesłanie, które jest nam w danej chwili najbardziej potrzebne.
Runy zostały przedstawione w programie w postaci kamieni, na których czerwoną farbą wymalowane zostały znaki runiczne. Po wpisaniu do formularza zadanego pytania i wybraniu jednego z kilkunastu układów wróżebnych, na ekranie pojawiają sie odwrócone kamienie runiczne porozrzucane w sposób losowy, uwzględniający jednak treść zadanego pytania. W umieszczonym u dołu okienku tekstowym wyświetlana jest informacja o ilości run, które należy wylosować. Runy losowane są przez kliknięcie w nie myszą.
Po wybraniu ostatniej runy, wyświetlony zostaje wybrany układ runiczny.
Najechanie myszą na runę układu powoduje wyświetlenie jej znaczenia w pozycji prostej, bądź odwróconej, jednocześnie z boku zostaje wyświetlony jej powiększony obraz.
Układ run można wykreslić na osobnym formularzu, a następnie wydrukować lub sporzadzić kopię i zrzucić na pasek, a następnie wywołać w dowolnym momencie, jak na poniższym rysunku.
Poniżej każdego układu podana jest nazwa runy według zajmowanej pozycji w danym układzie oraz znaczenie tej pozycji w runicznym układzie.
Jest wiele układów wróżebnych. Program zawiera ich kilkanaście. Począwszy od losowania pojedyńczej runy i kontemplacji jej znaczenia, aż po układy bardziej złożone. Można tworzyć także własne układy i z nimi pracować. Im częściej będziemy pracowali z runami, tym bardziej będziemy rozumieć niesione przez nie przesłania. Otrzymane układy run można zapisać do dywinacyjnego archiwum.
W wersji 1.1 Ezoteryka umożliwiono zapis do archiwum rozkładów run, wykonanych własnymi kamieniami lub kartami runicznymi.
Runę wybiera się suwakiem z prawej strony formularza i poprzez kliknięcie myszą umieszczana jest w odpowiednim miejscu układu. Kliknięcie w runę układu usuwa ją z danego miejsca.
W runicznej bazie rozróżniane są układy wykonane komputerowo w sposób losowy i układy własne zapisane do bazy archiwum.
Rozkłady własne mogą być odtworzone i analizowane w dowolnym czasie, a także wykreślone, a następnie wydrukowane, jak pokazano na poniższych zrzutach ekranowych na przykładzie własnego rozkłady run Cztery żywioły.
Użytkownik często ma swoje ulubione rozkłady run, których być może nie ma w programie Ezoteryk. W tej wersji Ezoteryka możliwy jest zapis zaprojektowanych przez Użytkownika własnych rozkładów run i korzystnie z nich przy dalszej pracy z programem.
Uprzednio zaprojektowany rozkład można wykorzystać do wykonania go rzeczywistymi runami i zapisania w archiwum, celem późniejszej analizy po jego odtworzeniu.
Zaprojektowany własny rozkład po wykonaniu można wykreślić i wydrukować.
W wersji 1.2 Ezoteryka rozkład run może być zapisany jako bitmapa, a także wydrukowany w formacie pdf lub na drukarce w orientacji poziomej, co umożliwia stworzenie dokumentacji papierowej.
Poniżej przedstawiono obraz układu run zapisanych do pliku pdf. Zapis do pliku pdf powiększonego do pełnego ekranu formularza, w odróżnieniu do opcji wykreślania, przedstawia rozkład run bezpośrednio po ich rozłożeniu, bez ich interpretacji.
Oczywiście, zapisując rozkład run jako obraz w formacie bitmapy, można uzyskać również interpretacyjne opisy run w danym rozkładzie, jak pokazano poniżej.